JAK PRZYGOTOWAĆ OTWORY MONTAŻOWE?

Wydawać by się mogło, że otwór montażowy nie wymaga większej uwagi. Ot – wystarczy, żeby okno było dobrze zmierzone z odpowiednimi przerwami dylatacyjnymi. Jak mawiał klasyk “nic bardziej mylnego”.

PRZYGOTOWANIE DO SZCZELNEGO MONTAŻU

Wydawać by się mogło, że otwór montażowy nie wymaga większej uwagi. Ot – wystarczy, żeby okno było dobrze zmierzone z odpowiednimi przerwami dylatacyjnymi. Jak mawiał klasyk “nic bardziej mylnego”. Odpowiednio przygotowany otwór okienny/drzwiowy do montażu stolarki jest niezwykle istotny ze względu na parametry szczelności, które chcemy uzyskać. Obecne techniki montażu – w szczególności montaż z zastosowaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych wybaczają na pewno mniej błędów niż montaż “na pianę”. Najwięcej uwagi wymaga od nas mur zrobiony z ceramicznej cegły typu Porotherm. Standardowo taka cegła posiada zęby, które na siebie zachodzą przy murowaniu. Na dodatek po przecięciu jej w pół powstaje powierzchnia, która na pewno nie nadaje się do montażu. Poniżej przykład jak ościeże NIE powinno wyglądać podczas montażu.

09F8E835-0EC1-49E2-BEC7-D743F624CF55

Dalsze zdjęcie pokazuje jak mur z porothermu powinien być przygotowany do szczelnego montaż okien.

przygotowane-otwory-e1542317423429

Z tak przygotowanymi otworami jesteśmy w stanie wykonać prawidłowy, szczelny montaż z użyciem taśm zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku ściany zbudowanej z bloczków z betonu komórkowego lub cegły silikatowej sytuacja jest nieco prostsza, ponieważ czas przygotowania będzie na pewno krótszy. Mimo wszystko cegła silikatowa posiada typowe dla siebie otwory oraz zagłębienia, które muszą zostać uzupełnione przed montażem.

CZYM PRZYGOTOWAĆ OTWORY?

Najtańszym i najlepiej dostępnym materiałem jest klej do styropianu. Dobrze trzyma się powierzchni, a po wyschnięciu powstaje gładka powierzchnia do lepszego trzymania kleju taśm. Jeśli pogoda jest dobra warto to zrobić co najmniej jeden dzień przed planowanym montażem.

Co w przypadku nagłego przypadku? Testowaliśmy wiele różnych produktów, które pozwoliłyby nam na skrócenie czasu od obróbki ościeży do montażu stolarki. Na uwagę zasługuje Mapei Planitop 400 (zdjęcie poniżej). Jest to szybkoschnąca zaprawa cementowa do naprawy ubytków. Jedna warstwa może mieć o 1 do 40 mm grubości, a czas wiązania to około 10 minut. Podczas deszczowej pogody czekaliśmy około 1 godziny na wszelki wypadek.

mapei-planitop-400

Produkt ten doskonale sprawdza się tam, gdzie przed przygotowaniem otworów musimy najpierw zdemontować stare okna i dopiero wtedy w krótkim czasie przystąpić do ponownego zamknięcia otworu.

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest termoizolacyjna zaprawa Illbruck PR005

fullsizeoutput_839-e1542359703629

Illbruck PR005 powstał z myślą o montażu warstwowym i posiada niezwykłe właściwości do niedawna zarezerwowane dla materiałów typu styropian lub płyta XPS.

Zrzut-ekranu-2018-11-16-o-10

Efekt po obróbce jest bardzo ciekawy. Zaprawa już w ocenie organoleptycznej jest bardzo “ciepła”, dobrze się nakłada i szybko schnie. Jedyny minus to wysoka cena (około 170 zł/worek 20 kg). Poniżej końcowy efekt na murze.

IMG_5479-e1542360538421

Zapraszamy do kontaktu. Dowiedz się więcej o warstwowym montażu okien.